Talent nie zna granic

23.02.2015 r.

Jego prace są wypadkową charakterystycznego dla młodego wieku polotu, a zarazem artystycznego wyczucia smaku i harmonii formy. W swej twórczości nie zna granic - z powodzeniem pisze, maluje, tworzy grafiki, komponuje i wykonuje muzykę. Łączy rzeczywistość ze światem wyimaginowanych kreacji - ciesząc zmysły odbiorców i skłaniając ich do refleksji nad treścią swoich prac. W piątek, 20 lutego, Miejski Dom Kultury w Świebodzicach odwiedził świdnicki artysta Krzysztof Polaczenko.

Motywem przewodnim spotkania artysty ze świebodzicką publicznością była promocja jego książki pt. "Wanna". Debiutancka powieść świdniczanina opisująca historię człowieka, którego życiowa postawa musiała ulec diametralnej zmianie pod wpływem nieprzewidzianego zrządzenia losu, jest historią, jak wspomina sam autor, skierowaną do wszystkich.

- Celowym zabiegiem było nienadawanie postaciom imion oraz umiejscowienie akcji powieści i bliżej nieokreślonej przestrzeni. Dzięki temu czytelnik może łatwiej identyfikować się z bohaterami i ich doświadczeniami - mówił Krzysztof Polaczenko. - Co prawda powieść osadzona jest w gatunku thrillera, ale nie jest zwyczajnym "przerażaczem". Chodziło mi o stworzenie głębi, która zwróci uwagę na problem, jakim jest alienacja w społeczeństwie.

I faktycznie, autorowi udało się tę głębię osiągnąć. Choć naturalistyczne opisy, podparte rzetelną kwerendą m.in. literatury medycznej, przyprawiają momentami o dreszcze, nawiązując do klasyków literatury grozy, "Wanna" jest z przede wszystkim literaturą społecznie zaangażowaną, głosem w dyskusji na temat toksycznych relacji rodzinnych i miejsca jednostki w zbiorowości. A to nie koniec literackiej działalności Krzysztofa Polaczenki, bowiem już pracuje nad kolejną powieścią, tym razem kryminalną.

Spotkaniu towarzyszyła mini-wystawa prac plastycznych artysty oraz muzyka jego kompozycji. Dla wszystkich, którym twórczość pana Krzysztofa przypadła do gustu, mamy dobrą wiadomość - już 6 marca w Miejskim Domu Kultury odbędzie się wernisaż jego obrazów.