Obrazy malowane emocjami

10.03.2015 r.

Już drugi raz bywalcy Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach mieli okazję zetknąć się z wyjątkową twórczością utalentowanego świdnickiego artysty - Krzysztofa Polaczenki. Po spotkaniu poświęconym jego debiutanckiej powieści pt. "Wanna", przyszła kolej na ekspozycję prac plastycznych twórcy. W piątek, 6 marca, MDK był więc miejscem wernisażu wystawy o nazwie "Talent nie zna granic".

Uczestnicy wernisażu mogli podziwiać ponad 20 prac wystawionych przez 28-letniego autora. Wśród dzieł, wykonanych cieszącą się coraz większą popularnością wśród twórców metodą oleju i akrylu na płycie, dominowały dwie formy - pejzaże oraz portrety. Dobór tych dwóch form artystycznej ekspresji jest nieprzypadkowy, bowiem, jak wspominał autor, inspiracje do swoich prac czerpie z otaczającej go rzeczywistości - od ludzi, których spotkał, i z miejsc, które odwiedził, a zagregowane w ten sposób emocje oddaje w postaci obrazów.

- Do tworzenia motywują mnie uczucia, emocje, nie zawsze te wzniosłe. Na kilku obrazach powtarza się motyw lotu, statków powietrznych. To że znalazły się na obrazach jest efektem mojego lęku wysokości - skomentował Krzysztof Polaczenko.

Zaprezentowane świebodziczanom prace łączą elementy, które, choć stanowiące integralne części codzienności, nie miałyby szansy wspólnie zaistnieć w czasie i przestrzeni. Odrealniony świat fantazji, symbolicznych kontrastów i kompozycyjnego eklektyzmu stwarza wrażenie znaczeniowego dualizmu. Uzyskany efekt, to świadomy zabieg artysty, który opierając swoje dzieła na niejednoznaczności, zaprosił odbiorców do gry w odgadywanie znaczeń.

Zainteresowanych twórczością Krzysztofa Polaczenki zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury. Wystawa prac malarza będzie eksponowana do piątku, 13 marca.