New York, New York...

17.11.2015 r.

W jednym ze swoich najpopularniejszych standardów Frank Sinatra śpiewał: "chcę się budzić w mieście, które nigdy nie zasypia [...] Te włóczęgowskie buty czekają, by wyruszyć przez samo serce tego Nowego Jorku". W piątek, 13 listopada, Nowy Jork zagościł w Miejskim Domu Kultury, za sprawą wernisażu fotografii Kariny Giętkowskiej.

Uchodzi za światową stolicę biznesu, mody i technologii. Doczekał się piosenki, która weszła do kanonu muzyki rozrywkowej, a jego ulice posłużyły za naturalną scenografię do dziesiątek, jeśli nie setek, albo i tysięcy filmów. Zamieszkujący go ludzie porozumiewają się na co dzień w ponad 800 językach, a obrazy Manhatanu, Statui Wolności czy charakterystycznych żółtych taksówek kojarzą mieszkańcy wszystkich szerokości geograficznych. Dzięki pasji związanej ze Świebodzicami fotografki Kariny Giętkowskiej, te wszystkie niuanse dostępne są na wyciągnięcie ręki w sali kominkowej MDK.

Wystawa jest efektem sześciotygodniowego pobytu pani Kariny w Stanach Zjednoczonych, gdzie przez pryzmat soczewki aparatu mogła dokumentować codzienność mieszkańców jednego z najbardziej fascynujących miast świata. Nasycone barwą i światłem, fotografie pokazują nie tylko reprezentacyjne miejsca metropolii, ale także penetrują zakamarki, których nie sposób dostrzec w środkach masowego przekazu. Ogrom staje się tu kameralny, pośmiech zamiera w bezruchu stwarzając pole do kontemplacji przemijania, a tłum zyskuje twarze poszczególnych przechodniów.

Zapraszamy do obejrzenia tej fascynującej wystawy.